WorldFood İstanbul 2020 | Etkinlik Programı & İş Geliştirme Platformu

 

Değerli Katılımcımız,
Katılımcılarımızın görünürlüklerini artırmak ve duyurum çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla; kendi stantları içerisinde yapacakları aktivitelere web sayfamızda ve online broşürümüzde yer vermekteyiz. Standınızda bu tarz etkinlikler gerçekleştirecekseniz lütfen aşağıda yer alan formu eksiksiz doldurup EN GEÇ 18 KASIM 
2020, ÇARŞAMBA gününe kadar content@hyve.group adresine imzalı ve kaşeli olarak gönderiniz.

Yeni bir 10 yıla girer girmez Covid19 dünya çapında tüm sektörleri etkilediği gibi tüm insanların da tüketim alışkanlıklarını ve tercihlerini değiştirdi. Pandemi sonrası dünyada artık tüm sektörler süreçlerini gözden geçirmek zorunda. Gıda sektörü ise bu dönüşümü en öncelikle benimsemesi gereken sektör. 2050 yılına kadar 10 milyar insanı doyurmak gibi bir görevimiz varken salgının etkilerini atlatmaya yönelik günü kurtaran aksiyonlar iyi niyetli ancak yetersiz kalacak. İklim değişikliğinin tarıma etkisi, sağlıklı gıdaya erişimdeki zorluk, dünyanın bir kısmı açlıktan kırılırken diğer kısmının obezite sorunları yaşaması, tüketim tercihlerimizle beraber değişen alışveriş alışkanlıklarımız, karbon ayak izini azaltmaya yönelik beklentiler...

Salgının etkilerini nasıl atlatacağımızı düşünmek buzdağının görünen kısmı. Artık daha büyük perspektifte tüm paydaşların odaklanması gereken konu, sürdürülebilir bir dünya yaratırken, insanların sağlığını ön plana koyan stratejileri hayata nasıl geçirebileceğimiz.

Bu sebeple 28. yılımızda etkinlik programımıza birçok farklı format, konu ve uzmanlığı entegre ederek FOOD ARENA adını verdiğimiz alanımızda sektörü 360 derece ele almayı hedefledik.
  • KONFERANS PROGRAMI
  • KATILIMCI FİRMA MUTFAK ATÖLYELERİ
  • FOOD TECH GARAGE
  • TÜRKİYE “ŞEFİN EN İYİ TABAĞI” DİJİTAL YARIŞMASI

KONFERANS PROGRAMI

Konferans programı kapsamında pandeminin getirdiği değişimi irdelerken, büyük resimdeki uzun vadeli hedefleri bütünleyici bir yaklaşımla ele alacağız.
  • Ekonomi boyutu (ithalat, ihracat, gıda ekonomisi, yeni aksiyonlar)
  • Üretim boyutu (sürdürülebilirlik, kıtlık, gıda teknolojileri, tarım, kaynak verimliliği, sektörel iş birlikleri)
  • Tedarik boyutu (tedarik zinciri, tarım, çiftçi refahı, gıdada erişilebilirlik, online vs store)
  • Tüketim boyutu (güvenilir gıda, sağlıklı gıda, süper gıdalar, tüketici alışkanlıkları, vegan pazarı)
  • Pazarlama boyutu (gastronomi, HoReCa)

KATILIMCI FİRMA MUTFAK ATÖLYELERİ

Farklı ürün gruplarını temsil eden katılımcı firmalarımızın şeflerini ağırlayacağımız Show Mutfağımızda; yenilikçi ürünler ve yeni tekniklerle tarifler deneyecek, sağlıklı ve güvenilir ürünlere yönelik bilgi alacak ve şeflerin mutfak tüyolarını öğreneceğiz.

FOOD TECH GARAGE

Özellikle son 10 yılda girişimci bakış açısı sektörlerin iş yapış şekillerini kökten değiştiriyor. Pandemi sürecinde dijitalleşmenin, yeni teknolojilerin ve güvenilir gıdaların önemi hiç olmadığı kadar arttı. Akıllı tarım, taze gıda israfı, süper gıdalar ve gıda teknolojileri gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren girişimcilerin, üretim-tedarik-tüketim aşamalarında firmalara ve sektör profesyonellerine sundukları ürünler ve teknolojiler hakkında en güncel bilgileri Food Tech Garage’da bulabileceksiniz.

TÜRKİYE “ŞEFİN EN İYİ TABAĞI” DİJİTAL YARIŞMASI

WorldFood İstanbul, dünyanın önde gelen şef, gurme, yemek yazarı, gazetecileri ve restoran işletmecilerinin üye olduğu World Gourmet Society ile iş birliğini devam ettirerek uluslararası “Şefin En İyi Tabağı” yarışmasının bu sene de özel ortağı olmaya devam ediyor. Yarışma ile Türkiye’nin dört bir yanındaki şeflerin uluslararası platformda tanınmaları, yerel ürünleri tanıtmaları, bölge ve kültürlerini paylaşmalarında bir köprü olunması amaçlanıyor.
 
Banner & Online Davetiye
Katılımcı İpuçları
COVID-19 Katılımcı Rehberi
Bize Ulaşın!

Müşteri Deneyimi Ekibi
worldfood.destek@hyve.group
+90 212 291 83 10

WhatsApp Operasyonel Destek Hattı
+90 530 231 60 52

ORGANIZED by hyve.group

Bizi takip edin!


   

#WorldFood2021 #worldfoodistanbul